Meslek Yüksekokulumuzun Müdürü Şerif Demirin Son Kitabı Üniversitemizde Seçmeli Ders Olarak Okutulmaya Başlandı

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuzun Müdürü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şerif Demir'in   ''Siirt Tarihi'' adlı son kitabı Üniversitemizde seçmeli ders olarak  öğrencilerine okutmaya başladı.


Demir, kentin tarih bakımından son derece zengin, etkili ve parlak bir geçmişi bulunmasına karşın bunun çok da farkında olunmadığını, Siirt'in tarihi ve kültürel potansiyelinin sadece Siirtlilere değil Siirt dışındaki insanlara anlatmanın önemli olduğunu bu sebeple böyle bir ders vermeyi üniversite yönetimine teklif ettiğini söyledi.


Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fakülte yönetim kurulunun onayı ve üniversite senatosunun tasdikiyle haftada iki saat "Siirt Tarihi" dersini vermeye başladıklarını söyledi.

Kentin tarih bakımından son derece zengin, etkili ve parlak bir geçmişi bulunmasına karşın bunun çok da farkında olunmadığını ifade eden Demir, "Amacımız kentin zengin tarihini, kültürel geçmişini öğrencilere aktarmak." dedi.

Kitabının ders olarak okutulması teklifini kendisinin sunduğunu aktaran Demir, teklifin bölüm kurulunca uygun görüldüğünü, fakülte yönetim kurulunun onaylaması ve senatonun da tasdiki sonrasında 
Siirt tarihinin müfredata girdiğini belirtti.

Demir, ilk kez bu yıl okutulmaya başlandığını dile getirerek, 
Siirt'in tarihini çocuklara, gençlere, öğretmenlere ve tüm Siirt sevdalılarına ulaştırmak istediklerini aktardı.

"
Siirt Tarihi" dersinin kentin tarihi ve kültürel zenginliklerinin akademik olarak gün yüzüne çıkarılmasında önemli bir rol oynadığını anlatan Demir, "Burada temel gereksinimimiz iseSiirt'in yeterince tanınmaması ve bilinmemesidir. Sadece Siirtlilere Siirt'i öğretmek istemiyoruz, kentin dışından gelen öğrencilere de tanıtmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Siirt tarihi hakkında ciddi çalışmaların yapılmadığına dikkati çeken Demir, akademik düzeyde ise kent hakkında hazırlanan eserin olmamasının kendilerini üzdüğünü bildirdi.

Demir, "Bu amaçla kendi uzmanlık alanıma bakarak Cumhuriyet tarihi boyutunu daha detaylı bir şekilde ortaya çıkaracak bir çalışma için hazırlıklarına başladım ve bu eseri ortaya çıkardım." diye konuştu.

Demir, 152 sayfalık kitapta içerik olarak 
Siirt'in genel bir tarihini verdikten sonra Cumhuriyet tarihi dönemine yoğunlaştıklarını anlattı.

Öğrencilerden Tubanur Yıldız, Siirtli olmasına rağmen kent ile ilgili birçok bilgiyi seçmeli olarak seçtiği derste öğrendiğini söyledi.

Dersi seçmenin kendileri için önemli olduğuna inandığını dile getiren Yıldız, "Bu dersle birlikte 
Siirt tarihini öğreneceğiz. Diğer illerden gelen arkadaşlarımız da bu dersi seçti. Onlar da bu kentin tarihini bu derste öğreniyorlar." sözlerine yer verdi.

Dilan Gül de 
Diyarbakır'dan okumak için Siirt'e geldiğini ve eğitim gördüğü şehri merak ettiği için bu dersi seçtiğini aktardı.


İlgili haberler için;


http://www.siirt.edu.tr/haber-etkinlik/siirt-tarihi-universitemizde-secmeli-ders-oldu/504047389.html

http://www.ntv.com.tr/egitim/siirt-tarihi-siirt-universitesinde-secmeli-ders-oldu,kTfISyZb2EOovAUnflD4Mg

http://www.haberler.com/siirt-tarihi-siu-de-secmeli-ders-oldu-9011663-haberi/

http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/46849078-demirin-cumhuriyet-donemi-siirt-adli-kitabi-yayimlandi

http://www.milliyet.com.tr/siirt-tarihi-siu-de-secmeli-ders-oldu-siirt-yerelhaber-1679161/

http://www.memurlar.net/haber/628839/

HÜSEYİN YILMAZ (0484) 212-1111 / 3757
Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
2.12.2016