Genel Bilgi

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulumuz 2014 yılında kurulmuş olup, bünyesinde Çocuk Gelişimi (Normal ve İkinci Öğretim), Muhasebe Uygulamaları (Normal ve İkinci Öğretim), Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı (Normal ve İkinci Öğretim), İşletme Yönetimi (Normal ve İkinci Öğretim), Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik (Normal ve İkinci Öğretim), El Sanatları (Normal Öğretim), Sosyal Hizmetler (Normal ve İkinci Öğretim), Yerel Yönetimler (Normal Öğretim) programlarını kalifiye eleman yetiştirmek üzere açmıştır.

 

   Üniversitemiz 29.05.2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2809 sayılı kanun maddesiyle kurulmuştur. Üniversitemiz, 2007 yılından itibaren eğitim, öğretim, araştırma çalışmalarını ve kamu hizmetini sürdürmektedir. Üniversitemizin temelleri 1976 yılında Dicle Üniversitesine bağlı olarak kurulmuş olan 2 yıllık Eğitim Enstitüsüne dayanmaktadır. Bu Enstitü 1982 yılında Siirt Eğitim Yüksekokulu, 1992 yılında Siirt Eğitim Fakültesi adını almıştır. 

             Üniversitemize bağlı Eğitim, Mühendislik-Mimarlık, Fen-Edebiyat, Ziraat, İlahiyat, İktisadi ve İdari Bilimler ile Veteriner Fakülteleri olmak üzere 7 fakülte; Fen Bilimleri,  Sosyal Bilimleri ve Yaşayan Diller Enstitüleri olmak üzere 3 enstitü; Sağlık Yüksekokulu ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Yabancı Diller Yüksekokulu olmak üzere 3 yüksekokul; Siirt Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Kurtalan Meslek Yüksekokulu, Eruh Meslek Yüksekokulu olmak üzere 4 meslek yüksekokulu ile Siirt ve Yöresi EL Sanatları Araştırma ve Uygulama Merkezi, Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi, Bilimsel Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, İbrahim Hakkı Uzaktan Algılama Araştırma ve Uygulama Merkezi, Siirt ve Yöresi Tarih Kültür Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi olmak üzere 7 araştırma ve uygulama merkezi bulunmaktadır.

                Siirt Meslek Yüksekokulu 2002-2003 eğitim –öğretim döneminde Dicle Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuştur. 2014 -2015 eğitim –öğretim döneminde yeni bir yapılanmaya gidilmiş ve Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ayrı ve yeni bir birim olarak eğitime hizmet vermeye başlamıştır. Şuan bünyesinde Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı, Çocuk Gelişimi, Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık, Muhasebe ve Vergi Uygulamaları, İşletme Yönetimi, Yerel Yönetimler ile İngilizce Çevirmenlik Bölümleri bulunmaktadır.

                Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu merkez yerleşkede olup, sosyal imkânlar ve ulaşım açısından avantajlı bir konumdadır.

HÜSEYİN YILMAZ
Güncelleme : 09.03.2017 14:26:43